Duyurular :
G İşareti Belgelendirme Hizmeti -- "Yasa ve yönetmelikte belirtilen G markalama hizmetini gerçekleştiren Kalitürk® tecrübeli ..." -- 27 May 2013
Helal Gıda Belgesi -- "Ülkemiz koşullarında gıda firmalarının güven sorunu olan en büyük faktör, gıdaların helal ..." -- 27 May 2013
IRCA Onaylı Başdenetçi Eğitimleri -- "Dünyanın pek çok ülkesinde kurum ve kuruluşların talep ettiği referans olarak ..." -- 27 May 2013
ISO 15838:2009 Çağrı Merkezi Kalite Belgesi -- "Çağrı Merkezlerinin sektörde avrupa standartlarını yakalayabilmesi için Kalitürk® Çağrı ..." -- 27 May 2013
Risk Değerlendirmesi ve Analizi (6331 Sayılı Kanun) -- "Kalitürk® 6331 sayılı yeni iş sağlığı ve iş güvenliği kanununda belirtilerek zorunlu hale ..." -- 27 May 2013

Gost-R (Rusya Federasyonu için) Uygunluk Sertifikaları, ürünlerin ve hizmetlerin kalite ve güvenliğini GOST ve GOST-R standartlarına uygun olduğunu tasdik eden belgelerdir. Rusya Federasyonu’na ithal edilen ürünlerin çoğunluğu için Rusya standartlarına uygunluk belgesi olan GOST-R Uygunluk Belgesi talep edilmektedir. Rusya Federasyonuna ithal edilen tüm ürünlerde 1 Ekim 2000 tarihli Gümrük İdaresi (GTK) tebliğince sertifika alınması zorunlu hale getirilmiştir. Rusya standartlarına uygun olduğu bu belgeler ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı sunmaktadır. Sadece ithal mallar da değil Rusya'da üretilen mallar için de bu sertifikaları almak bir zorunluluk. KALİTÜRK firmalara sunduğu Gost-R belgesi ile Rusya pazarında şirketlere kolaylık sunmaktadır. Ülkeler kendi normlarını oluşturup uluslar arası ticarette, uluslar arası standartlar gibi kendi standartlarını aramaktadırlar.

Ülkemizde üretim standartları noktasında nasıl ürünlere standartlar oluşturulmuş ve bu standartlara uygunluk ve sertifika aranmakta ise buna benzer bir yapıda Rusya ülkesi için geçerlidir. Bu Sertifika Rusya ile ticarette gerekli olan ürün sertifikasıdır. Rusya ülkesinde toptan ve perakende ticareti yapılan her mal, mamul için ürün kalite sertifikası düzenlenmesi zaruridir. Ülkemiz Standart Teşkilatı TSE’ nin verdiği TSE belgesi yapısında ve özelliklerinde olan sertifikalar Rusya'da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak istenmektedir. Rusya’ ya  yapılan ithalatın ve ihracatın yani ticaretin güvenli ve yasal yolu Rusya’ ya satacağınız yada satmayı düşündüğünüz ürünlere GOST-R sertifikasını almanız gerekmektedir. Bu sertifika ile Rusya standartlarına da uygunluğunuzu tescil etmiş sayılmaktasınız.

 

GOST-R Sertifikası bulunmayan ürünlerin ülkeye yasal yoldan girmesi mümkün değildir, muhakkakki bu sertifikanın temini gereklidir. Ancak yasal olmayan usullerle yada bi şekilde Rusya’ ya ürününüzü götürmüş olsanız bile ürünlerinizin ucuz  pazarlar haricinde satılması zor görünmektedir.

 

Türkiye üretim sektörü kendi üretimi, merkezi, şubesi v.b. Rusya'da olsun veya olmasın, Rusya’ ya bir mal satıyorsa ticaretinin belli bir aşamasında kendini zorlayacak, yasal işlemleri, sertifika almayı, marka tescilini yaptırma yoluna ister istemez gidecektir. Rusya’ da 97’ li yıllarda yaşanan büyük krizin etkileri tamamen geçmiş, ülkenin ihracat gelirleri artmış, bu nedenle ithalatı yapılan tüm ürünlerde kaliteli ürün ve kalite konusu daha çok önem kazanmıştır. Ülke ürün kalite anlayışını standartlaştırmış ve 1 Ekim 2000 tarihinden itibaren ülkeye bu standartların dışında ürün kabul etmemeye başlamıştır. Rusya gümrüklerinden sertifikasız ürünlerin geçişi yasaklanmıştır.

Türkiye’ den giden ürünlerde eğer sertifika eksik ise yani Rusya'ya sertifikasız olarak satılan ürünler varsa gümrükte ithalatçı Rus firması tarafından mecburen sertifika alınmaktadır, bu da Rusya’ daki müşteri tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır. 

 

GOST-R Kalite Belgesi; ISO ve TSE belgeleri gibi Prestij olanağı vermektedir.

 

Rusya, ülkesine mal satmak, ticaret yapmak, isteyen ülkeler ve firmalardan bu sertifikaya adapte olmalarını istemekte ve bu sertifikayı duyurmaya çalışmaktadır. Rusya Federasyonu sınırları dahilinde Toptan ve Perakende satısı yapılan her mal için bu gerekli olan belgedir.

Rusya Standartlarına uygun olduğunu bu sertifikalar ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada üst kategorideki mağaza ve marketlerde satılma fırsatları bulmaktadırlar. Bu da "Türk Malı İmajı"nın değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz, marka ve kalite değeri olmayan uzak doğu ucuz ürünleri algısından kurtarılmakta ve markalaşma yolunda da Türk ürünlerine değer kazandırmaktadır. Sonuç olarakta daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

 

GOST-R Sertifikası, Rusya Standart teşkilatı eski adı GOSSTANDART, yeni adı  "Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu" ( Rusya Devlet Standartları ) yetki verdiği, konularında uzman olmuş kuruluşlar tarafından verilmektedir. KALİTÜRK®, irtibatınız halinde sizlere bu hizmetleri vermektedir. İhtiyacınızı sözleşmeye bağladığınız takdirde müracaatınız hemen yapılacak, Rus uzmanlar üretim yerinizde denetleme yapacaklar ve 30-45 günde sertifikanız hazır olacaktır. Ancak bu süre numunelerin laboratuvarlara gecikmesiz ulaştığı durumda verilmektedir. Buradaki avantajınız konunuz ne kadar özel bir konu olursa olsun Moskova'daki sertifika veren tüm yetkili kuruluşların elinizin altında olmasıdır.

Rusya’ da ticaret yapmak ve ürün satmak için orada olmanız veya orada ticaret yapmanız şartı bulunmamakla beraber,  Rusya'ya mal satma konusuna niyetli dahi olsanız Rus uzmanları fabrikanıza getirerek ve 3 yıl için kalite sertifikanızı alarak ticari şansını artırabilirsiniz.

Ürünlerimi Rusya'ya satıyorum, sertifikaya da ihtiyacım olmuyor yaklaşımı içindeyseniz bilmelisiniz ki sizin ürünlerinizi alan kuruluşlar sizin adınıza orada bu standartlara göre değerlendirme yaptırmakta ve sizin ürünlerinize sertifika düzenlettirmektedirler. Belgelendirme düşünmeniz ve Rusya pazarında sürekli ve kalıcı olmanız en önemlisi de Rusya’ da değer kazanabilmeniz için gerekliliktir.

 

GOST-R ÇEŞİTLERİ NEDİR

Rusya Standardı GOST-R Sertifikasını ihtiyacınıza uygun kriterlere görede almanız mümkün. Standartta size uygun muhakkak bir sertifika alım şartı mevcuttur.

 

Aşağıda bu şartlarla ilgili bilgiler yer almaktadır.

 

Parti bazında bir kereye mahsus sertifika

Burada; Firmanızdan alacağı ürünleri Rusya pazarından satın alan ithalatçı bir Rus Firması gerekmektedir. İthalatçı olan bu firma sizden sözleşme ile mal almakta, belirli miktarda, sayıda olan bu mallar bu sertifika ile satılabilmektedir. Sertifika üzerinde Üretim yeri, ithalatçı firma, malın sınıflandırma G.T.İ.P numaraları, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer alıyor. Bu tür sertifikalar; belli bir Rus firması adına, yalnız 1 sefer, miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

 

Çeşit 1: 1 yıllık seri üretim sertifikası

Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.

 

Çeşit 2: 3 yıllık seri üretim sertifikası

Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir.Bu şekilde alınan belgeler 3 yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Rusya iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

 

 

GOST-R BELGESİ NERELERDE KULLANILIR

 • GOST-R Belgesi, Rusya'da, Beyaz Rusya'da, Kazakistan ve Türki Cumhuriyetlerde, firmanıza;
 • ISO ve TSE belgeleri gibi Güvenirlik, Değer, Kalite ve Prestij sağlamaktadır.
 • GOST-R Belgesinin Resmi olarak geçerli olduğu ülkeler : Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya( Belarusya )’ dır.
 • GOST-R Belgesinin etkili olduğu ülkeler : Kazakistan, Moldavya, Türki Cumhuriyetler, Kafkas Cumhuriyetleri, Baltık Ülkeleri,
 • Ukrayna : Sistem olarak aynı, fakat ayrıca alınması gereken UKR-SEPRO Ukrayna Standartları Kalite Sertfikası istemektedir.

 

GOST-R BASVURUSU NASIL YAPILIR

GOST-R Sertifikasını almak için öncelikle parti başına mı, yani 1 yıllık mı, 3 yıllık mı belgelendirme yapılma kararınızı vermelisiniz. Bu karar verildikten sonra Aşağıda belirtilen evraklarla firmamıza başvuru yapmanız belgeye ulaşmanızı sağlayacaktır;

 • Varsa Kalite Belgeleriniz (TSE, CE, ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 v.b.)
 • Firmanın Ticaret Odasından alınmış Faaliyet Belgesi 
 • Marka tescil belgeleri
 • G.T.İ.P Gümrük istatistik pozisyon numaraları (Her ürün için)
 • Ürününüze ait numune
 • Ürün isimleri, tipleri veya modelleri, genel çalışan personel sayısı
 • Sertifikada yer alacak adres, telefonlar ve faks numarası bilgileri
 • Sertifika alınacak ürünleri içeren tanıtımların tamamını gösteren Rusça’ ya çevrilmiş katalogunuz, veya tanıtım dokümanınız.

 

GOST-R ALT YAPISINDAKİ DİĞER BELGELER NELERDİR

 1. Hijyen Sertifikası,
 2. Red Mektubu, Gost-R gerektirmeyen ürünSertifikası,
 3. Rostekhnadzor (RTN) Belgesi

 

 

1-HİJYEN SERTİFİKASI

 

GOST-R HİJYEN BELGESİ NEDİR

Ruslar tüketici Haklarını Koruma Mevzuatları gereği toplum sağlığını etkileyen ürünler için ve GOST-R kalite sertifikasına esas olarak bu sertifikayı da istemektedir. İnsanların, çocukların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri hijyen sertifikası alınmasını gerektirmekte, bu da GOST-R belgesine esas teşkil etmektedir.   

Hijyen Sertifikası gerektiren ürün grupları

 1. Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar 
 2. Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,
 3. Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri
 4. Ev kimyasalları
 5. İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,
 6. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler
 7. Endüstriyel Makineler 
 8. İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri 
 9. Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler
 10. Mobilyalarda kullanılan sunta v.b. gibi suni ahşap malzemeler
 11. Elektromanyetik alan yaratan ya da Yayım yapan bazı ürünler

Hijyen Sertifikası, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.

Ürünlerinize Hijyen Belgesi alınıp alınmaması gerektiğine dair güncel mevzuatı öğrenmek için bizimle iletişim kurunuz.

 

Hijyen Sertifikasyonu Çeşitleri

Hijyen Sertifikaları başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir.

Bunlardan özellikle ürünlere verilen Hijyen Belgeleri Rusya'ya ihracat yapan Rusya dışındaki üreticileri ilgilendirmektedir. Ürünlerden alınan numuneler ilgili dokümantasyona göre çeşitli testlere tabi tutularak Rusya'da kabul edilen normlara uygun olup olmadığı araştırılır.

 

BASVURU İÇİN GEREKLİ DOKÜMANLAR

GOST-R  Sertifikası alt yapısı gibi görüldüğü için aynı evraklar bu sertifika için de istenmektedir;

 • Varsa Kalite Belgeleriniz (TSE, CE, ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 v.b.)
 • Firmanın Ticaret Odasından alınmış Faaliyet Belgesi 
 • Marka tescil belgeleri
 • G.T.İ.P Gümrük istatistik pozisyon numaraları (Her ürün için)
 • Ürününüze ait numune
 • Ürün isimleri, tipleri veya modelleri, genel çalışan personel sayısı
 • Sertifikada yer alacak adres, telefonlar ve faks numarası bilgileri
 • Sertifika alınacak ürünleri içeren tanıtımların tamamını gösteren Rusça’ ya çevrilmiş katalogunuz, veya tanıtım dokümanınız.

 

2- GOST-R GEREKTİRMEYEN DURUMLAR İÇİN “RED MEKTUBU” YADA GEREKSİZLİK MEKTUBU

GOST-R v.b. gibi Rusya Sertifikaları için gerekli ürün listelerinde bulunmayan ürünler için de gerekliliği olmadığına dair bir yazı alınmaktadır. Rusya bu yazıyı “RED MEKTUBU” olarak tanımlamıştır.

Rusya Gümrük Komisyonu tarafından 6 ayda bir yayınlanan yönetmeliklerde gümrükte hangi ürünlere sertifika isteneceği liste olarak bildirilmekte ve bu ürünlerde sertifika aranması istenmektedir.

Geçerli tablolardan bakılarak bu liste haricinde kalan ürünlere Red Mektubu  yani Gereksizlik Mektubu alınmalı ve gümrük evrakları arasına konmalıdır. Bu belge iç piyasada da kullanılmaktadır.  Parti bazında ürünlere verilir. Bu tür dokümanı verme yetkisi Rusya’ nın başkenti Moskova'da kurulu bulunan VNIIS  Enstitüsü’ ne aittir.

 

3- ROSTEKHNADZOR (RTN) BELGESİ

 

GOST-R Alt yapısında istenen bir diğer Rus Belgesi de bu belgedir. Bu belge ile Rusya petro-kimya sektörü ve sanayide yanıcı, parlayıcı, patlayıcı ve diğer tehlike durumlarının oluştuğu yerlerde kullanılan ve çevre açısından tehlike arz eden endüstriyel ekipmanlar için gerekmektedir.

Rostekhnadzor Belgesi bir tür "Kullanma İzni"  dir.

Daha önceki yıllarda GOSGORTEKHNADZOR olarak bilinen bu belge, 2004 yılından itibaren bu belge tüm Rusya için genel bir yapıya kavuşmuş ve  ROSTEKHNADZOR adını almıştır. 

 

RTN Belgesi gerektiren ürün ve ekipmanlar

 1. Ex-Proof, ATEX özellikleri gerektiren elektro-mekanik ekipmanlar 
 2. Basınçlı kaplar 
 3. Yük ve İnsan Asansörleri, Eskalatörler
 4. Tehlike arz eden kaynak işlemleri ve bununla ilgili ekipmanlar
 5. Endüstriyel Vinçler ve İnşaat Vinçleri, Elevatörler
 6. Metal Ergitme Fırınları
 7. Kızgın buhar bulunduran, üreten ve taşıyan tüm sistemler
 8. Petrokimya ve gaz tesislerinde kullanılan Vana, Valf ve Klapeler
 9. Özel depolama üniteleri : Gaz ve Benzin Depoları, yanıcı-parlayıcı ya da toksik maddelerin bulundurulduğu depolar
 10. Gaz kullanarak ısı üreten tüm sistemler, kazan ve yüksek fırınlar
 11. Hava ve Gaz Kompresörleri
 12. Petrol Rafinerilerinde kullanılan tüm ekipmanlar
 13. Madencilik ve yer altında kullanılacak tüm ekipmanlar

 

RTN Kullanma İzinleri Seri Üretim  için ortalama 3 yıllığına verilmektedir.

 

Aynı ürün için kullanılacağı yere göre farklı RTN Belgesi düzenlenebilir. Örneğin, vana için; eğer bu vana petrol rafinerisinde kullanılacaksa belirli parametrelere göre ekspertiz  raporu hazırlanır ve Resmi izin için başvurulur, aynı vana bir gaz istasyonunda kullanılacaksa farklı parametre ve basınç değerlerine göre değerlendirilir ve alınan belge de farklı olabilir.

 

RTN Sertifikasyonu Prosedürü ve İşlem Basamakları

Ürüne RTN Belgesi alınması için öncelikle bu ürünlere GOST-R Belgesi almak gereklidir. Bu iki işlem aynı anda yürütülebilir, RTN işleminde teknik karakteristikler ve mühendislik hesapları rol oynar. Bu belgeler ürünlere, belirli bir ürünü üreten bir üretim hattına, çerçevesi önceden belirlenmiş belirli bir proses sistemine verilebilir ve değişik şekillerde düzenlenebilir.

 • Prev
 • Duyurular
Yukarı Çık