Duyurular :
G İşareti Belgelendirme Hizmeti -- "Yasa ve yönetmelikte belirtilen G markalama hizmetini gerçekleştiren Kalitürk® tecrübeli ..." -- 27 May 2013
Helal Gıda Belgesi -- "Ülkemiz koşullarında gıda firmalarının güven sorunu olan en büyük faktör, gıdaların helal ..." -- 27 May 2013
IRCA Onaylı Başdenetçi Eğitimleri -- "Dünyanın pek çok ülkesinde kurum ve kuruluşların talep ettiği referans olarak ..." -- 27 May 2013
ISO 15838:2009 Çağrı Merkezi Kalite Belgesi -- "Çağrı Merkezlerinin sektörde avrupa standartlarını yakalayabilmesi için Kalitürk® Çağrı ..." -- 27 May 2013
Risk Değerlendirmesi ve Analizi (6331 Sayılı Kanun) -- "Kalitürk® 6331 sayılı yeni iş sağlığı ve iş güvenliği kanununda belirtilerek zorunlu hale ..." -- 27 May 2013

Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi; yurt içinde üretilen veya ithal edilen sanayi malları ile ilgili olarak, Bakanlıkca tesbit ve ilan edilen kullanım ömrü süresince imalatçı ve/veya ithalatçılar tarafından verilmesi zorunlu montaj, bakım, onarım hizmetleri için, yeterli teknik kadro, takım, teçhizat ile Bakanlıkça belirlenen miktarda yedek parça bulunduğunu gösteren ve firmanın unvanı ile merkez adresine göre düzenlenen belgeyi ifade eder.

İmalatı yapılan veya üretilen ürün garanti belgesi gerektiren mallar listesinde yer alıyorsa bu belgeyi alabilmek için önce Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi “SSHYB” alınması gerekmektedir.
Garanti belgesi gerektiren ürünler yasa ile tespit edilmiş ve yayınlanmıştır.
Ürününüze garanti belgesi gerekiyor mu? Doğru tespit edilmesi gerekir.
Ürününüzün G.T.İ.P numarasına ve tanımına göre garanti belgesi gerektiren ürünler listesinden tespit edebilirsiniz.

Bunun için Tıklayınız > Evrağı Göster

Aşağıdaki bilgileri göndererek 4M’den detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • 12 haneli G.T.İ.P numarası
  • Ürünü tanıtıcı kısa bilgi
  • Ürününüzün kullanım alanlarını
  • Ürününüze ait açıklayıcı resim


Son zamanlarda gelişen teknoloji hızı sebebiyle ürünlerin özellikleri farklılaşmakta ve önceden bilinen standartları değişebilmektedir. Bu da ithalatçının sorun yaşamasına sebep olmaktadır.
KALİTÜRK® bu zamana kadar ilgili kurumdan sözlü aldığı standart tespit başvurularında isabet oranı en çok %75 oranında olmuştur. %25 lik kısmında yapılan başvuru işlemi Bakanlık tarafından , ürün standardı belirlenemediği için TSE kurumundan resmi görüş başvurusu yapılarak ortalama 1,5-2 ay gibi bir zaman süren görüş başvurularının yapılması gerekmektedir.
 
Görüş başvurusunun sonucuna göre ürün için standart belirlenir ve bu doğrultuda ilgili servis KALİTÜRK® tarafından firmanız adına ayarlanır.

SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ YETERLİLİK BELGESİ “SSHYB” NEDİR

Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi, yurt içinde üretilen veya ithal edilen sanayi malları ile ilgili olarak;
“Bakanlıkça tespit ve ilan edilen kullanım ömrü süresince imalatçı ve/veya ithalatçılar tarafından verilmesi zorunlu montaj, bakım, onarım hizmetleri için, yeterli teknik, kadro, takım, teçhizat, yedek parça ve bunun gibi kriterler ile firmanın unvan ve merkez adresine göre düzenlenen ve 2 yıl süre ile vize edilen belgeyi, ifade eder.”
Firmanızın bir ürünü sattıktan sonra bu ürünün garanti süresi içinde yasal şartlara uygun yeterli servis ve yedek parça desteğinizin verilebileceğini kanıtlayan bir belgedir.
Garanti Belgesi gereken ürünler için önceden alınması ve garanti belgesi başvurusunda kullanılması gereken zorunlu bir belgedir.
Bu belgeyi alabilmek için bölgelere göre en az veya toplamda kaç servis istasyonu açılması veya mevcut servislerle sözleşme yapıldığının belgelenmesi ve TSE kurumunda kaydının yapılması gerekir.
Ürününüz için 1 adet ile 60 adet arasında servis kurulması gerekebilir.

Kaç adet servis istasyonu kurmanız veya muhtelif illerde kurulu servis istasyonları ile servis sözleşme yapmanız gerektiğini bilmek için tıklayınız > Listeyi Göster
Bu listede ürün gruplarını, kaç bölgede, en az ve toplamda kaç servis kurmanız veya kaç servisle sözleşme yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Servislerle yapılması gereken sözleşmenin örneği için tıklayınız > Sözleşmeyi Göster


TEKNİK SERVİS KURULUM AŞAMASI

Satışlardan sonra montaj bakım onarım hizmetleri sağlayabilmek için TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip teknik servisleri kurulması veya mevcut teknik servislerle sözleşme yapılarak servis ağı kurulması gerekmektedir.
Servis ağı kurulumu: KALİTÜRK®, ürünlerinizin standartlarına uygun hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip servisler ile firmanız adına sözleşme yapılarak servis ağı kurmaktadır.
Servis Eksiğinin tamamlanması: Servisin sözleşme süresi içinde kapanması veya hizmet veremeyecek duruma düşmesi halinde KALİTÜRK® yeni bir servisle sözleşme yaparak firmanızın servis eksiğini tamamlamaktadır.

SERVİS SÖZLEŞMELERİNİN SÜRELERİ

Servis sözleşmeleri imzalandığı tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir.
Sözleşme yapılan servisleriniz ile sözleşme süresinin devamı için teknik servislere sözleşme ücretleri ödenerek her yıl yenilenmesi ve Türk Standartları Enstitüsü’ne verilerek kayıt yaptırılması gerekmektedir.

SATIŞ SONRASI YETERLİLİK BELGESİNİN SÜRESİ VE YENİLENMESİ

Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi 2 yıl geçerlidir. Yenileme müracaatlarının belgenin süresinin bitmesine 1 ay kala yapılması gereklidir.
Servis değişikliği yapılması halinde değişikliklerin 15 gün içersinde Bakanlığa bildirilmesi zorunludur.

SATICI FİRMANIN SORUMLULUKLARI

Malın bakım ve onarımıyla ilgili olarak tüketicilerden nakliye, posta, kargo veya servis elemanlarının ulaşım gideri gibi herhangi bir ilave ücret talep edilemez.
Tüketiciye servis hizmetinin verilmemesi ve sorunun giderilmemesinden sırası ile üretici & ithalatçı, satıcı ve teknik servis sorumludur.
Servis istasyonları tarafından verilen montaj, bakım ve onarım hizmetleri ile ilgili olarak, bir yıl içerisinde aynı arızanın tekrarı halinde herhangi bir servis ücreti alınmaz.

  • Prev
  • Duyurular
Yukarı Çık